Az UAV-k sikeresebbek a miniatűr robothelikoptereknél
Az amerikai hadseregnek (U.S. Army) egyre nagyobb kihÃvást jelent vevÅ‘ket találnia az RQ-16A miniatűr robothelikopterhez. Annak ellenére, hogy a MAV-ot (Micro Air Vehicle) sikeresen tesztelték Irakban, ezidáig csupán az amerikai haditengerészet (U.S. Navy) rendelt belÅ‘le (372 darabot).
Sokak szerint ugyanis a merev szárnyú robotrepülÅ‘gépek gazdaságosabban és megbÃzhatóbban tudják ellátni azokat a feladatokat, amelyre a robothelikoptereket kÃvánják bevetni. A 8.4 kg-os UAV maximális repülési magassága 3200 méter, nappali és éjjellátó kamerákkal van felszerelve, leghatékonyabban pedig városi körülmények között vethetÅ‘ be, ahol épületekrÅ‘l és egyéb akadályokról tud információt továbbÃtani. Az amerikai haditengerészet és a britek azért érdeklÅ‘dnek a mini UAV iránt, mivel nagy segÃtségére lehet az útszéli bombák felkutatását és hatástalanÃtását végzÅ‘ EOD (Explosive Ordnance Disposal) katonák számára.
A levegÅ‘ben töltött ideje függ a magasságtól, tengerszinten például 40 percet képes egyhuzamban a levegÅ‘ben eltölteni, kezelőállomásától számÃtott maximális hatótávolsága pedig 11 kilométer. 28km/h-nál nagyobb sebességű szél esetén nem működtethetÅ‘. A MAV darabonkénti ára 35 000 dollár. Annak ellenére, hogy a lebegés képessége fontos egy robotrepülÅ‘gépnél, fÅ‘ feladatát mégsem ez határozza meg, hanem az információk továbbÃtása a kezelőállomás számára. A merev szárnyú UAV-k azonban még sikeresebbek ezen a téren, annak ellenére, hogy a szakértÅ‘k fényes jövÅ‘t jósolnak a miniatűr robothelikopternek is.
Forrás: honvedelem.hu