Feltörték a Predatorokat
A napokban bombaként robbant a hÃr: iraki felkelÅ‘knek sikerült meghackelniük az Amerikai LégierÅ‘ UAV-jait.
A Wall Street Journal december 17-én jelentette meg a szenzációs hÃrt, mely szerint az Irán által támogatott lázadók a SkyGrabber nevű, mindössze 25, 95 dollárba kerülÅ‘ orosz szoftver segÃtségével feltörték a Predator UAV-k kommunikációs rendszerét, és hozzáférkÅ‘ztek az élÅ‘ felvételekhez.
Tavaly decemberben egy letartóztatott sÃita szabadságharcos laptopján találták meg a bizonyÃtó erejű videókat. A felvételek ugyanis pontosan megegyeztek azzal, amit a pilóta nélküli gépeket irányÃtó személyzetek is látnak a központból. Idén nyáron ismét találtak a felkelÅ‘knél olyan számÃtógépeket, melyeken az UAV-k által készÃtett képek voltak elmentve.
A probléma egyébként nem új. MeglepÅ‘ lehet, de már a ’90-es években, Boszniában is sikerült az ottani ellenfeleknek beférkÅ‘zniük a hálózatba. Azóta viszont valamilyen oknál fogva elfelejtÅ‘dött a dolog. Talán a korszerűbb adatátviteli rendszerek miatt nem feltételezték, hogy rajtuk kÃvül más is látja az élÅ‘ képet.
A hÃr megjelenése után nagy lett a riadalom. Felröppentek olyan feltevések is, hogy a lázadók még a gépek irányÃtását is képesek voltak átvenni. Ezt az amerikai Védelmi Minisztérium egybÅ‘l megcáfolta, de egyébként sem lehetséges, mivel a szoftver, melyet használtak, csak a kommunikáció figyelésére alkalmas.
Azt mondanunk sem kell, hogy mekkora elÅ‘nyhöz jutottak a felkelÅ‘k a felvételek birtoklásával. Azonban felmerülhet a kérdés, hogy ha ennyire könnyen feltörhetÅ‘ az amerikaiak sokszor dicsÅ‘Ãtett, feltörhetetlen adatátviteli rendszere, akkor egy komolyabb informatikai háttérrel rendelkezÅ‘ ország, vagy akár lázadó csoport milyen mennyiségű és minÅ‘ségű adathoz férhetett hozzá.
Az ügy kapcsán több magas rangú tisztviselÅ‘ is nyilatkozott. David Deptula altábornagy, a USAF hÃrszerzésért felelÅ‘s részlegének parancsnokhelyettese szerint a katonai műveletekre semmilyen hatással nem volt, hogy a lázadók hozzáfértek a felvételekhez. Deptula ahhoz hasonlÃtotta a dolgot, mint amikor a bűnözÅ‘k kézi rádióik segÃtségével figyelik a rendÅ‘rség frekvenciáját. Szerinte nem biztos, hogy minden esetben hasznosÃtani is tudták a megszerzett adatokat.
IdÅ‘közben a légierÅ‘ több fejlesztést és biztonsági intézkedést is foganatosÃtott azért, hogy többet ilyen ne fordulhasson elÅ‘. SzigorÃtották az eljárásokat minden téren, Ãgy most már elvileg biztonságos az információáramlás. A büszkéségükön esett csorbát viszont nem törölhetik ki, ez pedig lelkesÃtÅ‘ként hathat azok számára, akik be akarnak hatolni a hálózatukba.
2009. december 19.
Forrás: htka.hu